Dobry start 300+

Dobry startPoprzez naszą Bankowość elektroniczną EBO udostępniamy możliwość złożenia wniosku z Programu „Dobry Start” (300+). Dzięki czemu pieniądze szybciej trafią na rachunek Klienta. Jeśli jeszcze nie masz EBO skontaktuj się z nami!

Wnioski można składać wyłącznie elektronicznie w terminie od 1 lipca do 30 listopada 2023 r.
 
Program „Dobry Start” (300+) to świadczenie, które przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia (do ukończenia 24 roku życia w przypadku osób niepełnosprawnych). Wsparciem nie są objęte dzieci, które chodzą do przedszkola lub tzw. „zerówki”.

Przed złożeniem Wniosku należy przygotować m.in. następujące dane:

  • imię, nazwisko, PESEL - swoje i dziecka/ dzieci,
  • adres szkoły, 
  • skan/zdjęcie orzeczenia o niepełnosprawności (jeśli dziecko ma wydane).

Wniosek o świadczenie może złożyć przez bankowość elektroniczną rodzic:

  • jeśli dziecko nie mieszka z obojgiem rodziców – wniosek składa ten rodzic, który faktycznie opiekuje się dzieckiem,
  • jeśli dzieckiem opiekuje się równocześnie oboje rodziców, to świadczenie otrzyma ten, kto pierwszy złoży wniosek,
  • gdy drugi rodzic złoży wniosek o świadczenie po innym rodzicu, ZUS ustali, kto sprawuje opiekę na dzieckiem,

Program Dobry Start to 300 zł na wyprawkę szkolną dla uczniów, bez względu na dochód rodziny. Pieniądze otrzymasz na rachunek bankowy, który wskażesz we wniosku. Świadczenie z programu Dobry Start jest zwolnione z opodatkowania. Nie podlega też egzekucji, więc komornik nie może zająć tych środków.

Jeśli złożysz wniosek do końca sierpnia, pieniądze otrzymasz najpóźniej 30 września 2023 r. Jeśli wniosek złożysz później, ZUS wypłaci świadczenie w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami.

Dodatkowe informacje na temat świadczenia można otrzymać:
• w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) ZUS w dni robocze (pn.–pt.) w godz. 7.00 –18.00 pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub za pośrednictwem maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
• we wszystkich placówkach ZUS (https://www.zus.pl/o-zus/kontakt/oddzialy-inspektoraty-biura-terenowe) oraz podczas e-wizyty w ZUS (https://www.zus.pl/e-wizyta)