Skip to main content
 • Cyberbezpieczeństwo

  Cyberbezpieczeństwo

  Uważaj na fałszywe SMS, maile i strony sklepów !

  Słyszałeś o cyberprzestępcach? A może Ty lub ktoś z Twoich znajomych czy bliskich spotkał się z próbą wyłudzenia danych za pośrednictwem fałszywych SMS? Bądź czujny! Uważaj na oszustów!

  Na co uważać?

  na fałszywe SMS od kurierów, z banków
  na fałszywe strony sklepów, banków
  na fałszywe maile

  Przydatne informacje

  Jak działają cyberprzestępcy?

  Schemat działania cyberoszustów opiera się na masowej wysyłce wiadomości SMS z informacją o rzekomych problemach z dostarczeniem przesyłki. Najczęściej przestępcy podszywają się pod wizerunki najbardziej rozpoznawalnych dostawców usług, np.: Poczty Polskiej, InPost, UPS, itp., aby wzbudzić w swoich potencjalnych ofiarach możliwie jak największe zaufanie. Starają się nakłonić odbiorców wiadomości do uzupełnienia danych na fałszywej stronie internetowej, do której prowadzi link zawarty w SMS-ie.

  Umieszczony w wiadomości link, przenosi potencjalną ofiarę na fałszywą stronę, łudząco przypominającą prawdziwe strony firm kurierskich. Tam, pod pretekstem np. dopłaty za ponowną dostawę, znajduje się fałszywy formularz płatności. Cyberprzestępcy nakłaniają do wpisania danych karty płatniczej, które wykorzystują następnie do kradzieży pieniędzy z konta ofiary.

  Jak się chronić przed cyberatakami?

  W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do autentyczności otrzymanego SMS-a, należy skontaktować się bezpośrednio z firmą lub instytucją, którą ma reprezentować nadawca. Należy użyć oficjalnego numeru telefonu lub adresu e-mail z oryginalnej strony internetowej, nie należy korzystać z danych podanych w SMS-ie.